Čistá mzda na Slovensku

Autor: Jana Kürtiová | 7.6.2016 o 10:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  36x

Čistá mzda predstavuje mzdu, ktorú bežný zamestnanec uvidí na svojej výplatnej páske a bude mu tak reálne pripočítaná na číslo účtu. Čistá mzda sa vypočíta z hrubej mzdy. 

Na Slovensku zamestnanec, ktorý zarobí napr. 1.000 € mesačne, musí povinne odviesť štátu  238,33 €, viď graf:

Pre porovnanie zamestnanec v Hongkongu neplatí žiadne sociálne a zdravotné poistenie. Mesačne platí 5% zo svojho príjmu do tzv. MPF (Mandatory Pension Fund), čo znamená  povinný penzijný fond. Zamestnávateľ tiež odvádza do tohto penzijného  fondu  rovnaké percento za zamestnanca. Zamestnanec, ktorého mesačný zárobok je 40 000 HKD (4.614,- €) a menej, platí daň 2% zo svojho mesačného príjmu, viď graf:

 

Situáciu, kedy Európania majú vďaka štátu zabezpečený dostatok finančných prostriedkov (napr. choroba, nezamestnanosť a dôchodok), musia občania Hongkongu zvládnuť zo svojich zdrojov. Musia sa sami finančne zabezpečiť. Sporenie na dôchodok je absolútnou nutnosťou. Nízke dane a odvody znamenajú, že o svojej životnej úrovni v dôchodku si každý občan do veľkej miery rozhoduje sám. Otázka je, čo je lepšie, menej odvádzať štátu a starať sa o seba v dôchodku sám alebo to nechať na štát!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?